Narozen 10. srpna v Pardubicích ve znamení Lva.

1986 - 1992: Jesle a Mateřská škola v Přelouči.

1992 - 2001: Základní škola v Přelouči. Z matčiny české strany (učitelka ČJ a Dějepisu) patrně zdědil literární vlohy, z otcovy maďarské strany (bývalý operní zpěvák, Katona = maďarsky Voják) hlas. Číst umí již v době školky, z ničeho nic přečte u holiče nápis Ceník služeb. Odmala je vášnivým čtenářem románů, povídek, životopisů, básní, životopisných knih herců, spisovatelů, filmovým fanouškem. Vyrůstá v Přelouči i u babičky v Selmicích u Přelouče, ranou inspirací pro jeho vnímání je podmanivá krajina Polabí. Ochotnicky hraje v divadelní společnosti Sova Pardubice, zúčastňuje se školních literárních a recitačních soutěží, v nichž často vítězí za originalitu a přednes. Zpívá jako sborista s Hradeckým komorním tuctetem a utváří si svůj charakteristický basbaryton, absolvuje i řadu dětských okresních hudebních soutěží. Začíná psát své první dětské básničky, úvahy a písničky, i pokusy o literární scénáře. Začíná hrát jako samouk na kytaru a klávesy. Básničky publikuje např. v přeloučském časopisu Rošt. Nejvíce ho baví čeština. Na psacím stroji po dědečkovi píše i svoje první dětské povídky.

2001 - 2005: Studuje v Litomyšli pedagogiku volného času na SPGŠ a VOšP. Potkává spolužáka, kytaristu Lukáše Šulce z České Třebové. V letech 2001 - 2004 spolu natáčejí první domácí demonahrávky Adamových písní. Vystupují po čajovnách, malých akcích a soutěžních přehlídkách jako duo Na jaře jde všechno líp. Adam zpívá a hraje, Lukáš doprovází na sólovou elektrickou kytaru. Odnášejí si i soutěžní úspěch z Festivalu pedagogických škol v Krnově. Mezitím se Adam v průběhu studia blíže seznamuje do přátelského vztahu se svým učitelem hudby, kytaristou, skladatelem a producentem Richardem Janem Müllerem z Litomyšle (bývalým studiovým hráčem Petra Muka, kytaristou kapel Bratrstvo, Berlin a dalších indie-poprockových formací, nyní frontmanem vlastní kapely The Partisan). Richard v domácím studiu produkuje Adamovy demonahrávky. Adam je ukáže v Litomyšli legendárnímu publicistovi Jiřímu Černému, kterému se velmi zalíbí. Začíná hrát Adamovy písně ve svých pořadech v Českém rozhlase (Klub osamělých srdcí seržanta Pepře, Samomluvy, Libeček) a ve svých hudebních pořadech v sálech po republice. Jednoho dne ukazuje jiný spolužák Adamovi životopisnou knihu Johnnyho Cashe, Adam v té době postupně začíná poznávat svého zásadního zpěváka, duchovního souputníka a zdroj inspirace.

2005 - 2007: Adam končí střední odbornou školu a nastupuje jako operátor do Českého Telecomu v Pardubicích. S Lukášem, který odchází do Prahy, se hudebně rozcházejí. Spolupráce s Richardem však pokračuje. Adam píše na psacím stroji po dědečkovi, později již na počítači, základy svých prvních románů, další povídky a úvahy. Skládá další písně. V červnu 2007 vychází u brněnských Indies Happy Trails Adamovo první autorské studiové album Pod lampou skloněnou. Producentem je Richard Jan Müller, hudebním režisérem je kytarová legenda Miloš Makovský, který desku míchá. Album zašťiťuje, křtí a sleeve note na obal napíše Jiří Černý.

2007 - 2008: Písně Korále z rybízu, Pod lampou skloněnou se umísťují v top desítce hitparády Kolem se toč na rádiu Proglas, někdy i vyhrávají. Adam začíná hrát více živě v jakýchkoli prostorách po republice, od městských akcí a divadelních sálů po hospůdky, malé čajovny a kluby. S úspěchem vystupuje před publikem od mládeže po seniory, s folkaři až po hard rockové kapely. Má za sebou účinkování na folkových festivalech např. Prázdniny v Telči, v Náměšti nad Oslavou, na jednom pódiu se potkává např. s Ivanem Hlasem, Vladimírem Mišíkem, Pepou Nosem, Slávkem Klecandrem, Jaroslavem Samsonem Lenkem, Pavlem Žalmanem Lohonkou, Vladimírem Mišíkem, Dagmar Voňkovou. Lampu křtí v Praze Jiří Černý a skladatel Petr Skoumal. Na křtu v Přelouči jsou kmotry Vladimír Merta a Vlasta Třešňák. V roce 2007 se seznamuje na koncertu s hudebníkem Zdeňkem Vřešťálem. Potkává i nového kamaráda a hudebního kolegu Jana Řepku z Prahy.

2008 - 2010: Adam pracuje jako kulturní referent v lázních. Poprvé zkouší hrát s doprovodnou kapelou spolužáků z dětství Elvis je taky bere (Aleš Roleček - bicí, Daniel Panchártek - bezpražcová baskytara). Formace absolvuje několik vystoupení, někdy jen ve dvojici s baskytarou nebo bicími. Několikrát hraje i s kytaristou Aloisem Nerudou z Hradce Králové. Velmi se rozšiřuje Adamův hudební záběr a znalost hudební historie. Zkoumá i blues, country, gospel a rock, rapidně mu narůstá sbírka alb Johnnyho Cashe (patrně největší v ČR). Je schopen nabídnout pestré pásmo představení od komorního folku po country a folkrock. Hlavním těžistěm je vlastní tvorba, hraje ale i covery a vzpomínkové monotematické pořady. Ovládá angličtinu, v níž i zpívá a překládá texty amerických písní.

2010 - 2011: Kapela se rozchází, Adam začíná hrát sólo nebo s doprovodem Richarda Jana Müllera na elektrickou kytaru, který písně harmonicky probarvuje a dodává jim barevnější rockovější nádech. Zúčastňuje se písničkářského projektu Hudební Sklepy. V březnu 2011 publikuje na internetu sbírku autorské poezie z let 2001 - 2011 Lehce osamělí kluci od široké řeky. Téhož roku v květnu je jedním z dvanácti finalistů pěvecké soutěže Czechtalent Zlín. 20. září 2011 vychází další autorské studiové album Můj vzkaz doletí. Adam Katona je opět nejen autorem hudby i textů všech písní, ale nyní i vydavatelem. Spoluproducent a hudební režisér alba na pomezí folku, country rocku i gospelu je Richard Jan Müller, o mastering se postará špička v oboru, nadžánrový hudebník a legenda alternativní elektro scény Moimir Papalescu. Na křtu v Přelouči je kmotrem přeloučský malíř Josef Dvořáček, v Praze písničkář Jan Řepka. Singly Úkol, Má láhev dopluje a můj vzkaz doletí, Na vysoké volné noze jsou opět v první desítce nejhranějších písní rádia Proglas, své místo nacházejí písně Regéčko a Žárovičky ve tmě na Countryradiu. Píseň Regéčko končí druhá v hlasování posluchačů v minihitparádě Folkové stupně. Jsou vysílány i na Rádiu Folk. Průběžně probíhají koncerty.

2011 - 2014: Adam se opět více vrací k milované literatuře. Z časových a osobních důvodů omezuje prozatím živé vystupování na minimum, stále však účinkuje a spolupracuje s Richardem. V roce 2012 ačíná pracovat jako průvodce v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře. V dubnu 2013 publikuje na internetu druhou sbírku poezie ANDREA a jiné básně. V září 2014 zaujme fanoušky debutový novelistický román Pseudoprávníci. Neustále se věnuje práci na další tvorbě a třídění stovek autorských demonahrávek pro další projekty a díla.